mgr Iwona Szmalenberg-Krynicka

Jestem psychologiem, psychoterapeutką psychoanalityczną PTPP, superwizorką psychoterapii uzależnień RSPU i trenerem II stopnia PTP.

Mam 25 letnią praktykę pracy psychoterapeutycznej. Doświadczenie zawodowe zaczęłam zdobywać jako studentka w Stowarzyszeniu MONAR w Warszawie przy charyzmatycznym  Marku Kotańskim, poznając  mrok uzależnienia i trud wydobywania się z niego. Zafascynowałam się w tamtym czasie pracą terapeutów uzależnień. W związku z tym po studiach podjęłam pracę w państwowych ośrodkach terapii uzależnień – Smażyno pod Wejherowem, Jelenim Ruczaju pod Koszalinem a potem w OPiRPA w Wejherowie, OPiTU w Gdyni i w Gdańsku. W tym czasie podjęłam wiele szkoleń z zakresu psychoterapii uzależnień, psychoterapii eriksonowskiej i systemowej rodzin.

Na terenie Trójmiasta pracowałam też nowatorskich projektach Stowarzyszenia Pomocna Dłoń w Gdańsku i Stowarzyszenia Lepsze Życie w Gdyni, finansowanych przez UM Gdyni i Gdańska, z osobami uzależnionymi od środków psychoaktywnych i jednoczesnie chorych psychicznie oraz z ich rodzinami w formie psychoterapii grupowej jak i indywidualnej. Od 2005 roku prowadzę prywatną placówkę  psychoterapii na Wzgórzu w Gdyni, w której prowadzę indywidualną i grupową praktykę psychoterapeutyczną do dnia dzisiejszego.

Od 2006 roku zaczęłam współpracę z Instytutem Psychologii Zdrowia w Warszawie, pracując pod superwizją niezwykłych osobowości polskiej psychoterapii – dr W. Sztander, prof. J. Mellibrudy i Z. Sobolewskiej-Mellibrudy. Prowadziłam i prowadzę szkolenia dla psychologów, pedagogów, lekarzy a przede wszystkim przyszłych terapeutów uzależnień i interwentów kryzysowych na Studium Pomocy Psychologicznej a potem Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej. Jednym z ważniejszych pól mojego zainteresowania pracy szkoleniowca stała się praca z grupami. W 2006r zdobyłam uprawnienia do prowadzenia treningów interpersonalnych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które prowadzę do dnia dzisiejszego. Od paru lat uczestniczyłam jako aplikant superwizor w aktywności superwizorów zrzeszonych przy Radzie Superwizorów Psychoterapii Uzależnień w Krakowie, a w maju 2023 uzyskałam status superwizora psychoterapii uzależnień RSPU.  Poszerzając moją drogę rozwoju zawodowego ukończyłam 4 letnią Psychoanalityczną Szkołę Psychoterapii w Gdańsku, a pogłębiony trud myślenia o człowieku, o relacji międzyludzkiej, grupach społecznych, stał się dla mnie latarnią w mrokach naszej ludzkiej nieświadomości. W mojej pracy psychoterapeutycznej kieruję się standardami Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, które jest zrzeszone w Europejskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalitycznej. Nieustannie podnoszę moje kwalifikacje uczestnicząc w seminariach, konferencjach. Od lat jestem w stałej superwizji.

O mnie więcej

Odkąd pamiętam zastanawiało mnie dlaczego z jednej strony, jako ludzie jesteśmy podobni a z drugiej tak odmienni? Nurtowały mnie pytania – co nas jako ludzi kształtuje, że jesteśmy, tacy jacy jesteśmy? Czy wyposażenie wewnętrzne z jakim przychodzimy na świat? A może rodzina? Czy też środowisko w jakim wzrastamy i żyjemy? Los? Oczywistością jest to, że wszystko na raz – ale w jakich proporcjach? Studia psychologiczne stały się wstępem do pogłębiania tych pytań.  Jednocześnie również odkąd pamiętam uczucie fascynacji budziła we mnie od zawsze SZTUKA zmieniająca się na przestrzeni dziejów, w tym współczesna, enigmatyczna, budząca często niepokój dotykająca trudnych prawd – malarstwo, architektura, literatura, teatr, film, muzyka i taniec.

Odkryłam, że psychoterapię można też rozumieć i uprawiać jako rodzaj sztuki – bowiem gdy spotykają się ze sobą ludzie, to tworzą unikatową kulturę tego spotkania, które może przerodzić się w relacje, której utrzymanie od obojga wymaga sztuki – zaangażowania, uważności, ciekawości, kreatywności i wielu innych. Naturę również.

Twoja Strona