Uzależnienie od alkoholu

Większość ludzi myśli, że alkoholik to ktoś, kto stracił wszystko, jest samotny, bezdomny i zaniedbany. Alkoholizm kojarzy się z codziennym piciem, piciem denaturatu, fioletowym nosem… Jednak istotą uzależnienia od alkoholu nie jest wygląd, lecz określone objawy a w tym: upośledzona kontrola nad piciem, oraz niemożność zrezygnowania z picia mimo ponoszenia negatywnych konsekwencji. Człowiek uzależniony tych konsekwencji nie widzi, widzą je jego bliscy i na różne sposoby próbują uzależnionemu przekazać swoje spostrzeżenia i odwieść od picia. On się przed tym broni, więc narasta konflikt, co prowokuje uzależnionego do sięgania po alkohol, a bliscy czują narastającą bezradność… I koło się zamyka…

Alkoholizm to ciężka, śmiertelna, przewlekła, chroniczna i postępująca choroba polegająca na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. 
Alkoholizm to choroba, która dotyka nie tylko pijącą osobę, ale całą rodzinę uwikłaną w codzienną frustrację, tłumienie emocji, rozczarowania, kłamstwa, stresy, lęki, obawy. 
Alkoholizm to choroba którą trzeba leczyć!

Alkoholizm to z całą pewnością choroba którą można zatrzymać w każdej fazie!


Naszym celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy o chorobie alkoholowej i jej leczeniu, oraz o ewentualnych problemach, które można napotkać na drodze wychodzenia z alkoholizmu. Uczymy co robić by nie pić i jak zapobiegać ewentualnym nawrotom picia. Pomagamy również najbliższym alkoholika zrozumieć ich problemy wynikające z alkoholizmu; uczymy też jak pomagać komuś bliskiemu w zaprzestaniu picia.

Oto testy, które pozwolą wstępnie określić problem uzależnienia od alkoholu:C A G E

 1. 
Czy odczuwałeś kiedykolwiek potrzebę ograniczenia picia ?
 2. Czy złości cię, gdy inni krytykują cię, że pijesz ?
 3. Czy czułeś się kiedykolwiek źle lub miałeś wyrzuty sumienia z powodu picia?
 4. Czy sięgałeś kiedykolwiek zaraz po obudzeniu po kieliszek („klin”), aby poprawić samopoczucie lub „zabić kaca” ?

Odpowiedź „tak” na dwa lub więcej pytań wskazuje na osobę z problemem alkoholowym.

M A S T

(Michigan Alcoholism Screening Test)
wersja skrócona


 1. Czy uważasz, że pijesz w taki sposób, jak większość ludzi (mniej lub tyle co inni)?
 2. Czy twoi przyjaciele i krewni uważają, że twoje picie mieści się w normie?
 3. Czy kiedykolwiek brałeś udział w spotkaniu Anonimowych Alkoholików? 
 4. Czy straciłeś kiedyś przyjaciół lub dziewczynę z powodu picia ?

5. Czy miałeś kiedykolwiek kłopoty w pracy z powodu alkoholu?
 5. Czy zaniedbałeś kiedykolwiek wykonanie swoich obowiązków, sprawy rodzinne lub opuściłeś w pracy kilka dni pod rząd z powodu picia?

 6. Czy miałeś kiedykolwiek delirium tremens (majaczenie alkoholowe), nasilone drgawki, czy słyszałeś głosy lub widziałeś nie istniejące rzeczy po nadużyciu alkoholu?
 7. Czy z powodu picia zwracałeś się kiedykolwiek do kogokolwiek z prośbą o pomoc?
 8. Czy przebywałeś kiedykolwiek w szpitalu z powodu picia?
 9. Czy kiedykolwiek byłeś zatrzymany za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu lub czy prowadziłeś kiedykolwiek pojazd po pijanemu?Odpowiedzi potwierdzające na 5 lub więcej pytań ze skróconej wersji MAST przyjmuje się za wystarczające kryterium rozpoznania alkoholizmu.