Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Szkolenie uzależnienie czy używanie? Czyli jak rozmawiać z Pacjentem o jego zażywaniu substancji.

18 maja | 8:00 am 19 maja | 5:00 pm

Koszt warsztatów: 700zł/osobę
Data: 18.05-19.05.2024
Czas trwania: 9.00 - 17.00
Szkolenie będzie odbywało się w kameralnej grupie do 15 osób.

Stosowanie różnych substancji psychoaktywnych jak i zachowań kompulsywnych jest obecnie bardzo powszechnym zjawiskiem. Można by nawet rzec, że normą, na którą za bardzo nie zwraca się uwagi. Wśród osób korzystających z psychoterapii również znaczny ich odsetek za pomocą narkotyków, leków lub zachowań reguluje swoje stany emocjonalne. Natomiast wielu psychoterapeutów, pracujących według różnych podejść, ma trudność w rozpoznawaniu, na ile używanie substancji przez ich pacjentów/klientów jest po prostu objawem zgłaszanych przez nich problemów, a na ile rozwinęło się ono w nałóg, który wymaga nazwania i osobnej interwencji. 

SZKOLENIE PRZEZNACZONE JEST DLA PSYCHOTERAPEUTÓW RÓŻNYCH NURTÓW PSYCHOTERAPEUTYCZNYCH, KTÓRYCH ZAINTERESOWAŁA SPECYFIKA PACJENTÓW/KLIENTÓW UZALEŻNIONYCH, NADUŻYWAJĄCYCH LUB EKSPERYMENTUJĄCYCH  I CHCIELIBY:

 • nauczyć się rozpoznawać i diagnozować uzależnienia 
 • zapoznać się z rozwojem uzależnienia w sferze psychologicznej, biologicznej i społecznej
 • zrozumieć szczególny sposób funkcjonowania uzależnionego umysłu poprzez rozpoznawanie psychologicznych mechanizmów uzależnienia i dlaczego „nic nie działa”?
 • uzyskać większy dostęp do rozumienia pacjentów/klientów poprzez zwiększenie wiedzy o substancjach  i zachowaniach, które stosują, by regulować swoje stany emocjonalne
 • dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzać wywiad psychologiczny – jak pytać o używanie substancji czy zachowań – o co pytać?
 • przyjrzeć się osobistemu systemowi przekonań i stereotypów, dotyczących osób uzależnionych i pracy z nimi oraz rozumieć, w jaki sposób te przekonania maja wpływ na prace w gabinecie
 • nauczyć się rozpoznawać pułapki w pracy psychoterapeutycznej z osobami uzależnionymi 
 • dostać wskazówki, kiedy i w jaki sposób podejmować interwencje wobec pacjentów/klientów uzależnionych (jak rozmawiać, gdzie odsyłać, jak wygląda system lecznictwa „odwykowego”, kwestii prawnych itp.).

Część wykładowa będzie zawierać:

 1. Diagnoza uzależnień wg ICD 10 chemicznych i behawioralnych (hazard, internet, seks, zakupy, jedzenie), a jak to wygląda w ICD 11
 2. Nadużywanie a uzależnienie
 3. Wywiad w psychoterapii uzależnień – na co zwracać uwagę i o co pytać?
 4. Substancje i ich działanie

Część warsztatowa:

 1. Będziemy badać i zastanawiać się nad stereotypami i przekonaniami społecznymi, które mają wpływ na nas i na nasz sposób myślenia. Od bagatelizowania po surowe zakazy.
 2. Stworzymy okazję do ćwiczeń, które pozwolą na rozpoznawanie problemu, jakim jest uzależnienie
 3. Wspólne wypracowanie sposobów interwencji wobec pacjentów/klientów nadużywających i uzależnionych.
 4. Superwizja

Szkolenie będzie odbywało się w kameralnej grupie do 15 osób.

 • Termin: 18.05-19.05.2024 w godzinach 9.00-17.00
 • Miejsce: Centrum Gdyni Ul. Starowiejska 28a/3
 • Koszt: 700zł

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres: kontakt@psychoterapia-kleczewska.pl

Kontakt: 661 712 226

Prowadzące: 

Iwona Szmalenberg – Krynicka: Mam 25 letnią praktykę pracy psychoterapeutycznej. Doświadczenie zawodowe zaczęłam zdobywać jako studentka w Stowarzyszeniu MONAR w Warszawie przy charyzmatycznym  Marku Kotańskim, poznając  mrok uzależnienia i trud wydobywania się z niego. Zafascynowałam się w tamtym czasie pracą terapeutów uzależnień. W związku z tym po studiach podjęłam pracę w państwowych ośrodkach terapii uzależnień – Smażyno pod Wejherowem, Jelenim Ruczaju pod Koszalinem a potem w OPiRPA w Wejherowie, OPiTU w Gdyni i w Gdańsku. W tym czasie podjęłam wiele szkoleń z zakresu psychoterapii uzależnień, psychoterapii eriksonowskiej i systemowej rodzin.

Na terenie Trójmiasta pracowałam też nowatorskich projektach Stowarzyszenia Pomocna Dłoń w Gdańsku i Stowarzyszenia Lepsze Życie w Gdyni, finansowanych przez UM Gdyni i Gdańska, z osobami uzależnionymi od środków psychoaktywnych i jednoczesnie chorych psychicznie oraz z ich rodzinami w formie psychoterapii grupowej jak i indywidualnej. Od 2005 roku prowadzę prywatną placówkę  psychoterapii na Wzgórzu w Gdyni, w której prowadzę indywidualną i grupową praktykę psychoterapeutyczną do dnia dzisiejszego.

Od 2006 roku zaczęłam współpracę z Instytutem Psychologii Zdrowia w Warszawie, pracując pod superwizją niezwykłych osobowości polskiej psychoterapii – dr W. Sztander, prof. J. Mellibrudy i Z. Sobolewskiej-Mellibrudy. Prowadziłam i prowadzę szkolenia dla psychologów, pedagogów, lekarzy a przede wszystkim przyszłych terapeutów uzależnień i interwentów kryzysowych na Studium Pomocy Psychologicznej a potem Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej. Jednym z ważniejszych pól mojego zainteresowania pracy szkoleniowca stała się praca z grupami. W 2006r zdobyłam uprawnienia do prowadzenia treningów interpersonalnych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które prowadzę do dnia dzisiejszego. Od paru lat uczestniczyłam jako aplikant superwizor w aktywności superwizorów zrzeszonych przy Radzie Superwizorów Psychoterapii Uzależnień w Krakowie, a w maju 2023 uzyskałam status superwizora psychoterapii uzależnień RSPU.  Poszerzając moją drogę rozwoju zawodowego ukończyłam 4 letnią Psychoanalityczną Szkołę Psychoterapii w Gdańsku, a pogłębiony trud myślenia o człowieku, o relacji międzyludzkiej, grupach społecznych, stał się dla mnie latarnią w mrokach naszej ludzkiej nieświadomości. W mojej pracy psychoterapeutycznej kieruję się standardami Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, które jest zrzeszone w Europejskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalitycznej. Nieustannie podnoszę moje kwalifikacje uczestnicząc w seminariach, konferencjach. Od lat jestem w stałej superwizji.

Anna Kleczewska: Jestem pedagogiem resocjalizacji, certyfikowaną psychoterapeutką uzależnień i trenerką. Od ponad 15 lat pracuję z osobami uzależnionymi (od substancji i behawioranie) oraz z ich bliskimi, prowadząc zarówno psychoterapię indywidualną jak i psychoterapię grupową. By dawać swoim pacjentom lepszą jakość swojej pracy, wciąż doskonalę wiedzę i umiejętności, biorąc udział w licznych konferencjach i szkoleniach. Poddaję również swoją pracę stałej superwizji. Posiadam certyfikat programu CANDIS, uprawniający do prowadzenia tą metodą psychoterapii osób uzależnionych od marihuany i innych produktów konopi. Ukończyłam szkolenie z zakresu psychotraumatologii praktycznej, psychotraumatologii zaawansowanej oraz wprowadzenie do psychoterapii psychoanalitycznej. Aktualnie rozwijam swoje kompetencje w zakresie prowadzenia szkoleń, treningów i warsztatów w Szkole Treningu i Warsztatu Psychologicznego INTRA w Warszawie.

Obecnie od wielu lat jestem związana z Poradnią Leczenia Uzależnień w Gdyni. Współpracowałam z sopocką filią Uniwersytetu SWPS, gdzie prowadziłam zajęcia dla studentów psychologii z tematyki uzależnień. Prowadziłam szereg szkoleń z zakresu uzależnień, profilaktyki oraz pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem dla nauczycieli, pedagogów szkolnych, pracowników socjalnych, policjantów i kuratorów sądowych.

Swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywałam, pracując z młodzieżą z gdańskich dzielnic zagrożoną wykluczeniem społecznym w ramach programu pracy ulicznej organizowanej przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz w świetlicy socjoterapeutycznej MROWISKO w Gdyni. W tym czasie też rozpoczęłam współpracę z Poradnią MONAR w Gdańsku, gdzie w ramach ulicznego programu redukcji szkód pracowałam z osobami zażywającymi narkotyki, świadczącymi usługi seksualne oraz będącymi w kryzysie bezdomności. Współpracowałam również z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Gdyni, z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Gdańsku, Poradnią Zdrowia Psychicznego „Wrzeszcz” w Gdańsku oraz z Młodzieżowym Ośrodkiem Terapeutycznym w Sopocie.