UZALEŻNIENIE OD INTENERU I TECHNOLOGII

Co jakiś czas media informują nas o kolejnych odkryciach w zakresie technologii, które pomagają nam w wielu dziedzinach życia i czynią je prostszym. Jednym z takich wynalazków stał się komputer, a potem internet. O ich zaletach nie trzeba nikogo przekonywać, jednak – jak w większości tego typu spraw bywa – i tu również istnieje „druga strona medalu”.

Wielu rodziców coraz częściej u specjalistów szuka pomocy dla swoich pociech, które według nich zbyt dużo czasu spędzają przy komputerze, grając w gry czy surfując po sieci. Boją się, że ich dzieci są uzależnione. Natomiast o uzależnieniu od komputera nie świadczy ilość czasu poświęcanego na siedzenie przed ekranem monitora (bo w związku z tym pewnie większość informatyków czy księgowych cierpiałaby na tę chorobę), ale pojawiający się z czasem brak kontroli nad danym zachowaniem. Do podstawowych objawów uzależnienia od komputera/telefonu i internetu zalicza się:

 • doświadczenie intensywnego pragnienia włączenia komputera/telefonu i wejścia do internetu („głód komputerowy”)
 • przeżywanie dyskomfortu psychofizycznego, jeśli kontakt z komputerem/telefonem jest niemożliwy (niepokój, wahania nastroju, agresja, trudności z koncentracją uwagi, bóle głowy)
 • problemy z kontrolowaniem czasu korzystania z komputera/telefonu i internetu (problemy z unikaniem rozpoczęcia, kończenia, czy z utrzymaniem wcześniej wyznaczonych granic)
 • koncentracja życia wokół komputera
 • ograniczenie czasu na alternatywne źródła przyjemności
 • coraz większa potrzeba pędzania czasu przy komputerze i w sieci dla osiągnięcia satysfakcji
 • korzystanie z komputera/telefonu czy sieci mimo wiedzy o szkodliwości tej czynności dla zdrowia.

Powyższym objawom towarzyszy często ograniczenie kontaktów ze znajomymi, pogorszenie wyników w pracy czy nauce, chroniczne zmęczenie, niechęć do wychodzenia z domu. W ekstremalnych przypadkach pojawia się także całkowita utrata kontaktu ze światem zewnętrznym, zaniedbanie higieny osobistej, odmowa przyjmowania posiłków i skrajne wyczerpanie organizmu. Te ostatnie sytuacje występują stosunkowo rzadko i świadczą o bardzo głębokiej fazie choroby, która zazwyczaj wymaga już leczenia szpitalnego. 

Warto też być świadomym faktu, że szkodliwe używanie komputera/telefonu bywa nie tylko głównym problemem danej osoby i jej rodziny, ale też objawem czegoś innego. Podłożem dla ucieczki od rzeczywistości w świat wirtualny może być m.in. depresja, która dotyka ostatnio coraz większą grupę ludzi. Dotyczy też dzieci i nastolatków. Kolejnymi możliwymi przyczynami wycofywania się z realnego świata mogą być trudności w nawiązywaniu relacji czy problemy z odreagowywaniem emocji,  bark poczucia bezpieczeństwa, poczucia wpływu i przewidywalności życia, które toczy się wokół danej osoby. 

Bliscy osób, które szkodliwie używają komputera często nie rozumieją, czemu tak się dzieje. Złoszczą się, mają poczucie winy, czują się bezradni w tej sytuacji, bezsilni i zmęczeni konkurowaniem z maszyną o uwagę i czas. Mają poczucie, że stosowane przez nich metody, prośby i groźby nie przynoszą żadnego skutku, co wzmaga tylko ich frustrację i powoduje, że osoba uzależniona od komputera jeszcze bardziej zwraca się ku wirtualnym światom. Poniżej przedstawionych jest kilka rad, które mogą okazać się pomocne w sytuacji, gdy zauważamy, że ktoś z bliskich nam osób być może nadużywa komputera lub internetu:

 • zainteresuj się tym, co dana osoba robi, spędzając czas przed ekranem monitora (zapytaj ją  – nie śledź!)
 • staraj się o tym rozmawiać, dopytaj o szczegóły (to może być ważne wiedza na temat zainteresowań, problemów, potrzeb i braków danej osoby)
 • ustalcie wspólnie regulamin korzystania z internetu i komputera/telefonu; umawiaj się na konkretne zmiany i konsekwentnie się ich trzymaj
 • w przypadku łamania reguł staraj się nie robić awantur, grozić, straszyć, lecz rozmawiaj konkretnie o tym, jaka była umowa oraz jakie były konsekwencje je niedotrzymania
 • jeżeli to nie pomoże, udaj się do specjalisty.