mgr Anna Kleczewska

Jestem pedagogiem resocjalizacji, certyfikowaną psychoterapeutką uzależnień i trenerką. Od ponad 15 lat pracuję z osobami uzależnionymi (od substancji i behawioranie) oraz z ich bliskimi, prowadząc zarówno psychoterapię indywidualną jak i psychoterapię grupową. By dawać swoim pacjentom lepszą jakość swojej pracy, wciąż doskonalę wiedzę i umiejętności, biorąc udział w licznych konferencjach i szkoleniach. Poddaję również swoją pracę stałej superwizji. Posiadam certyfikat programu CANDIS, uprawniający do prowadzenia tą metodą psychoterapii osób uzależnionych od marihuany i innych produktów konopi. Ukończyłam szkolenie z zakresu psychotraumatologii praktycznej, psychotraumatologii zaawansowanej oraz wprowadzenie do psychoterapii psychoanalitycznej. Aktualnie rozwijam swoje kompetencje w zakresie prowadzenia szkoleń, treningów i warsztatów w Szkole Treningu i Warsztatu Psychologicznego INTRA w Warszawie.

Obecnie od wielu lat jestem związana z Poradnią Leczenia Uzależnień w Gdyni. Współpracuję z sopocką filią Uniwersytetu SWPS, gdzie prowadzę zajęcia dla studentów psychologii z tematyki uzależnień. Prowadziłam szereg szkoleń z zakresu uzależnień, profilaktyki oraz pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem dla nauczycieli, pedagogów szkolnych, pracowników socjalnych, policjantów i kuratorów sądowych.

Swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywałam, pracując z młodzieżą z gdańskich dzielnic zagrożoną wykluczeniem społecznym w ramach programu pracy ulicznej organizowanej przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz w świetlicy socjoterapeutycznej MROWISKO w Gdyni. W tym czasie też rozpoczęłam współpracę z Poradnią MONAR w Gdańsku, gdzie w ramach ulicznego programu redukcji szkód pracowałam z osobami zażywającymi narkotyki, świadczącymi usługi seksualne oraz będącymi w kryzysie bezdomności. Współpracowałam również z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Gdyni, z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Gdańsku, Poradnią Zdrowia Psychicznego „Wrzeszcz” w Gdańsku oraz z Młodzieżowym Ośrodkiem Terapeutycznym w Sopocie.

Metoda pracy z pacjentem/klientem, jaką jest streetworking, pozwoliła mi poznać, czym jest nałóg oraz z czym mierzą się osoby uzależnione. Ale dzięki niej też rozbudziło się we mnie zaciekawienie, fascynacja i potrzeba lepszego, bardziej dogłębnego zrozumienia tego, co stoi za nałogiem, co decyduje o sile jego destrukcji i jak to się dzieje, że racjonalnie myślący ludzie zaczynają podejmować – wydawałoby się – nieracjonalne decyzje. Towarzysząc moim pacjentom podczas procesu psychoterapii w ich zmaganiach z nałogiem, zauważam, że oni też bardzo potrzebują się tego dowiedzieć. Chcą wiedzieć, jak móc na nowo kontrolować swoje życie. Czy będą jeszcze kiedyś w stanie np. napić się alkoholu czy jednak przed nimi decyzja o całkowitej abstynencji. To samo potrzebują zrozumieć bliscy osób uzależnionych, których światy się niekiedy rozpadają w wyniku konsekwencji choroby alkoholowej, narkomanii czy hazardu partnera/dziecka/rodzica, a którzy – jak spętani niewidzialną nicią – nie mogą się z tego uwikłania wydostać.

O mnie więcej

Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że psychoterapia pomaga na te pytania sobie odpowiadać, szukać rozwiązań, badać myśli, przekonania i emocje – często zaskakujące, pochowane głęboko we wnętrzu naszych umysłów przed nami samymi. Rozumiem psychoterapię jako metodę leczenia naszych wewnętrznych pęknięć, uszkodzeń i ran, które odnieśliśmy w wyniku różnych życiowych zdarzeń i relacji. Za narzędzia w psychoterapii służą słowa, atmosfera bezpieczeństwa i życzliwości oraz przestrzeń, gdzie dwa umysły – pacjenta i psychoterapeuty – wykonują pracę nad tym, by zrozumieć, opracować i ułożyć coś, co dotąd było ciemne, niejasne i pogmatwane oraz by ukoić i zabliźnić te miejsca, które były pełne bólu i cierpienia.

Moja praca jest moją wielką pasją, ale poza ludzkimi umysłami fascynuje mnie cały świat, jego niejednoznaczność, zmienność i różnorodność. Prywatnie uwielbiam podróżować, fotografować, gotować oraz odkrywać nowe gatunki literatury i muzyki. Od zawsze pasjonowałam się biologią we wszelkim zakresie, fascynują mnie rośliny, zwierzęta, ciało człowieka oraz po prostu życie z całą jego niesamowitością

Twoja Strona