Czytelnia

Depresja sezonowa – czy naprawdę istnieje?

Jesień to taki czas w roku, kiedy żegnamy się z wakacjami, urlopami, ciepłem letnich dni i słońcem. Przed nami okres pracy, szkoły, ciemnych poranków i długich wieczorów. Wielu z nas jesień również kojarzy się z gorszym samopoczuciem, częstszymi infekcjami i…

Rola dzieci w rodzinie alkoholowej

Nie trzeba nikogo przekonywać, że codzienne życie z osobą uzależnioną przysparza wielu kłopotów. Trudno na kogoś takiego liczyć, czasami jest nieprzewidywalny, zagraża bezpieczeństwu członków rodziny, wprowadza w życie chaos i niepewność, a jego bliscy często czują lęk, złość, zmęczenie aktualną…

Substancje halucynogenne 

W tym artykule poświęcę uwagę tym grupom narkotyków, które obecnie być może nie grają już głównych ról dla dostawców i osób zażywających substancje psychoaktywne, lecz jednak nadal posiadają swoich wiernych fanów. Jednym z takich środków jest extasy (przyjmowany w postaci…

RÓŻNE FILOZOFIE PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ

W dzisiejszym artykule – zamiast stricte o uzależnieniu i pochodnych problemach – będę pisać o filozofiach pomagania osobom dotkniętym nałogiem; o filozofiach będących od wielu lat ze sobą w konflikcie, często wzajemnie się wykluczających, dzielących środowiska psychoterapeutyczne w kraju i…

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu? 

W ostatnim czasie w naszym kraju rejestruje się wzrastająca liczbę osób zgłaszających się do poradni terapii uzależnień z problemem uzależnienia od hazardu. Pomocy szukają zarówno same osoby uzależnione, jaki ich bliscy. Osoby uzależnione od hazardu często podejmują decyzję o podjęciu…

Uzależnienie od heroiny

W tym artykule przyjrzymy się bliżej grupie narkotyków, z którą stereotypowo jest utożsamiana większość osób uzależnionych: chodzi mianowicie o opiaty, do których należy m.in. heroina. W tej samej grupie są też morfina, brown-sugar (heroina do palenia), kodeina (zawarta np. w…

POLSKA „LEKOMANIA” I JEJ KONSEKWENCJE

Polska według wielu badań przeprowadzanych przez różne instytucje (m.in. WHO, badania marketingowe firm farmaceutycznych) plasuje się w czołówce krajów, których mieszkańcy używają znaczne ilości leków. Na wszystko. Jesteśmy „przodownikami” w zażywaniu leków przeciwbólowych, różnego typu suplementów diety, preparatów na przeziębienie…

Kiedy zaczyna się pracoholizm? Czy jestem pracoholikiem?

Jest na świecie jedno uzależnienie, które wielu ludziom absolutnie nie kojarzy się z czymś negatywnym, jakąkolwiek patologią, łzami czy cierpieniem. Mało tego – często jest ono podziwiane, aprobowane, a nawet społecznie pożądane. Zazwyczaj też w swoich początkowych fazach przynosi znaczne…

Formy i rodzaje przemocy

Myśląc o problemie uzależnienia i kwestiach, które się z nim wiążą, zazwyczaj w naszych głowach pojawia się wizja ubóstwa, zaniedbania dzieci, rozwodów, konfliktów z prawem itp. Jednak najczęstszą konsekwencją, która kojarzy się Polakom z nałogowym piciem alkoholu czy zażywaniem narkotyków,…

UZALEŻNIENIE OD INTENERU I TECHNOLOGII

Co jakiś czas media informują nas o kolejnych odkryciach w zakresie technologii, które pomagają nam w wielu dziedzinach życia i czynią je prostszym. Jednym z takich wynalazków stał się komputer, a potem internet. O ich zaletach nie trzeba nikogo przekonywać,…

Jak poradzić sobie z uzależnieniem dziecka?

„PODEJRZEWAM, ŻE MOJE DZIECKO SIĘGA PO SUBSTANCJE…” Kilka miesięcy temu rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim pojawiły się nowe trudności i wyzwania zarówno dla młodzieży jak i dla rodziców. Nasze pociechy borykają się zazwyczaj z nowymi nauczycielami, nowymi…

Superwizja jako przestrzeń do refleksji

Artykuł zamieszczony na stronie internetowej: Rada Superwizorów Psychoterapii Uzależnień w Krakowie. Przestrzeń i jej rama. Przestrzeń to pojęcie kluczowe, używane praktycznie w każdej dziedzinie myśli ludzkiej: matematyce, filozofii, geografii, fizyce, kosmologii, antropologii itd. Ogólnie można powiedzieć, że przestrzeń to też…

Seksualność osób uzależnionych – koncepcja, praca, wsparcie

Artykuł Małgorzaty Czaplewskiej opublikowany w magazynie innowacja integracja inspiracja | kierunki odpowiedzi na zjawisko uzależnień Abstrakt: Artykuł porusza tematykę pracy nad seksualnością pacjenta uzależnionego. Przedstawia krótko możliwe kierunki pracy przy pierwszych spotkaniach konsultacyjnych. Uwzględnia wyniki badań pracy nad seksualnością, a także…

Uzależnienie od alkoholu

Większość ludzi myśli, że alkoholik to ktoś, kto stracił wszystko, jest samotny, bezdomny i zaniedbany. Alkoholizm kojarzy się z codziennym piciem, piciem denaturatu, fioletowym nosem… Jednak istotą uzależnienia od alkoholu nie jest wygląd, lecz określone objawy a w tym: upośledzona…

Obsesja reaktywna

Coraz więcej poradni i ośrodków zwraca uwagę na problem zaburzenia nawyków i popędów (impulsów), jednocześnie uwzględniając pomoc dla bliskich osób uzależnionych. Jedną z takich placówek jest Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni, gdzie po raz pierwszy skrzyżowały się nasze drogi z pacjentką, której historię opisuję w tym artykule.