Psychoterapia indywidualna to forma leczenia problemów związanych ze zdrowiem psychicznym lub rozwojem osobistym, opierająca się na nawiązaniu głębokiej relacji z terapeutą. Jest uważana przez wielu praktyków za najlepszą formę pomocy psychoterapeutycznej, niezależnie od konwencji w jakiej pracuje terapeuta. Terapia ta otwiera możliwości rozpoznawania i rozumienia dynamiki danego problemu poprzez wyjątkową więź między pacjentem a terapeutą. Wielokrotne i drobiazgowe przepracowywanie problemu stanowi najlepszą profilaktykę, ponieważ problematyka ma tendencję do nawracania, a wielokrotne jej opracowywanie daje siłę rozumienia i szansę na lepszą jakość życia.

Czas trwania psychoterapii indywidualnej jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zrozumienia procesu terapeutycznego przez terapeutę. Warto rozważyć skorzystanie z psychoterapii indywidualnej w sytuacjach, takich jak zbyt duży stres związany z rozmowami w większym gronie osób, lęk społeczny, intensywne uczucie wstydu przed ludźmi, potrzeba uwagi terapeuty, obecność „wewnętrznego krytyka” w relacjach międzyludzkich lub problemy w relacjach międzyludzkich. Psychoterapia indywidualna to długotrwały proces, którego zakończenie jest trudne do określenia na początku. Głównym oparciem w tej terapii jest szczególna więź między psychoterapeutą a pacjentem, która zmienia się pod wpływem rozmów i czasu.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na indywidualną psychoterapię?

Psychoterapia indywidualna,  z której  można skorzystać u nas jest prowadzona w nurcie integracyjnym, psychoanalitycznym oraz w perspektywie systemowej.

W szczególności warto rozważyć skorzystanie z niej między innymi w przypadkach, gdy:

  • zbyt dużo stresu kosztuje myśl o rozmowach w większym gronie osób
  • lęk społeczny
  • uczucie wstydu przed ludźmi jest zbyt intensywne
  • bardzo potrzebujesz uwagi terapeuty
  • „wewnętrzny krytyk” od lat krępuje relacje międzyludzkie
  • problemy w relacjach międzyludzkich są zbyt przytłaczające

Decydując się na psychoterapię indywidualną, warto przygotować się na to, że związane z nią leczenie to najczęściej długotrwały proces. Trudno na pierwszych spotkaniach określić jego zakończenie, bowiem dopiero pod wpływem wielu spotkań dopiero można doświadczyć skali problemu, nazwać go i próbować cierpliwie go „przepracowywać”. Psychoterapia indywidualna głównie oparta jest na relacji między psychoterapeutą a pacjentem. To ta szczególna więź zmieniająca się pod wpływem rozmów i czasu, jest jak nitka tkana przez dwoje ludzi i to ona jest głównym oparciem i dlatego jest podstawowym czynnikiem leczącym.