Większość ludzi myśli, że alkoholik to ktoś, kto stracił wszystko, jest samotny, bezdomny i zaniedbany. Alkoholizm kojarzy się z codziennym piciem, piciem denaturatu, fioletowym nosem... Jednak istotą uzależnienia od alkoholu nie jest wygląd, lecz określone objawy a w tym: upośledzona kontrola nad piciem, oraz niemożność zrezygnowania z picia mimo ponoszenia negatywnych konsekwencji. Człowiek uzależniony tych konsekwencji nie widzi, widzą je jego bliscy i na różne sposoby próbują uzależnionemu przekazać swoje spostrzeżenia i odwieść od picia. On się przed tym broni, więc narasta konflikt, co prowokuje uzależnionego do sięgania po alkohol, a bliscy czują narastającą bezradność... I koło się zamyka...
- Alkoholizm to ciężka, śmiertelna, przewlekła, chroniczna i postępująca choroba polegająca na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu.
- Alkoholizm to choroba, która dotyka nie tylko pijącą osobę, ale całą rodzinę uwikłaną w codzienną frustrację, tłumienie emocji, rozczarowania, kłamstwa, stresy, lęki, obawy.
- Alkoholizm to choroba którą trzeba leczyć!
- Alkoholizm to z całą pewnością choroba którą można zatrzymać w każdej fazie!
Naszym celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy o chorobie alkoholowej i jej leczeniu, oraz o ewentualnych problemach, które można napotkać na drodze wychodzenia z alkoholizmu. Uczymy co robić by nie pić i jak zapobiegać ewentualnym nawrotom picia. Pomagamy również najbliższym alkoholika zrozumieć ich problemy wynikające z alkoholizmu; uczymy też jak pomagać komuś bliskiemu w zaprzestaniu picia.
Oto testy które pozwolą wstępnie określić problem:
C A G E
- Czy odczuwałeś kiedykolwiek potrzebę ograniczenia picia?
- Czy złości cię, gdy inni krytykują cię, że pijesz?
- Czy czułeś się kiedykolwiek źle lub miałeś wyrzuty sumienia z powodu picia?
- Czy sięgałeś kiedykolwiek zaraz po obudzeniu po kieliszek ("klin"), aby poprawić samopoczucie lub "zabić kaca"?
- Odpowiedź "tak" na dwa lub więcej pytań wskazuje na osobę z problemem alkoholowym.
M A S T (Michigan Alcoholism Screening Test) wersja skrócona
- Czy uważasz, że pijesz w taki sposób, jak większość ludzi (mniej lub tyle co inni)?
- Czy twoi przyjaciele i krewni uważają, że twoje picie mieści się w normie?
- Czy kiedykolwiek brałeś udział w spotkaniu Anonimowych Alkoholików?
- Czy straciłeś kiedyś przyjaciół lub dziewczynę z powodu picia?
- Czy miałeś kiedykolwiek kłopoty w pracy z powodu alkoholu?
- Czy zaniedbałeś kiedykolwiek wykonanie swoich obowiązków, sprawy rodzinne lub opuściłeś w pracy kilka dni pod rząd z powodu picia?
- Czy miałeś kiedykolwiek delirium tremens (majaczenie alkoholowe), nasilone drgawki, czy słyszałeś głosy lub widziałeś nie istniejące rzeczy po nadużyciu alkoholu?
- Czy z powodu picia zwracałeś się kiedykolwiek do kogokolwiek z prośbą o pomoc?
- Czy przebywałeś kiedykolwiek w szpitalu z powodu picia?
- Czy kiedykolwiek byłeś zatrzymany za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu lub czy prowadziłeś kiedykolwiek pojazd po pijanemu?
- Odpowiedzi potwierdzające na 5 lub więcej pytań ze skróconej wersji MAST przyjmuje się za wystarczające kryterium rozpoznania alkoholizmu.